Dopingukontroll tõi MMil medalilisa

Tõhus dopingukontroll tõi Eesti kulturistidele kodusel MMil medalilisa.

 

Ehkki algselt kuulutati klassikalise kulturismi maailmameistrid Tallinnas välja juba neli kuud tagasi, siis ühtekokku võetud 20 dopinguproovi uurimine selgitas võistluse lõpptulemused alles nüüdseks.

 

Laborist saabunud kokkuvõte reetis karmi tõe: koguni seitse testitut 20st osutus valemänguriks! Seejuures läbis kontrolli viis Eesti atleeti (Taavi Koovit, Janar Rückenberg, Imre Vähi, Merike Sula ja Oleg Anissimov) – kõigi nende proov oli negatiivne.

 

Tänu põhjalikule puhastustööle tõusis Eesti Poolast mööda võistkondlikuks maailmameistriks. Individuaalselt lisandus kaks medalit: Toivo Koovit kerkis absoluutkaalus neljandalt kohalt teiseks ja Janar Rückenberg üle 180 cm kategoorias viiendalt kohalt kolmandaks. Kristina Koroljaki teisest kohast fitnessi MK-etapil sai võit.

 

 

"Suur ootamatus – ma ei teadnudki, et kaks paremat meest kontrolli võeti. Rääkimata siis vahelejäämisest," rääkis esmakordselt tiitlivõistluste medaliga pärjatud Rückenberg.

 

"Kahtlemata läheb tagantjärele esikolmikusse tõusmisega välisest särast midagi kaduma, ent see pole tähtsaim. Mulle endale ja mu lähedastele loeb lõpptulemus: pronks on pronks!"

 

Ehkki ülirõõmus, lisas Rückenberg ühetähenduslikult: "Oleks kõiki vendi mu ees testitud, tõusnuks ilmselt veel..."

 

Siinse alaliidu juht Arnold Tokko märkis, et kulturismiajaloo ulatuslikem kontrollaktsioon läks maksma 7000 eurot (millest 5000 kaeti olümpiakomitee, kultuurkapitali ja hasartmängumaksu nõukogu abil).

 

"Heameel tõdeda, et kulutusest kasu tõusis ning meie kümme aastat kestnud töö vilja kannab. Ent samas teeb äärmiselt kurvaks, et paljudes postsotsialistlikes riikides on suhtumine endine: ei tahetagi dopinguta hakkama saada," sõnas Tokko. "Markantseim näide on nüüd vahele jäänud Konstantin Paskalev, kes valiti mullu Bulgaaria aasta sportlaseks."

 

"Meie alaliidu töö on hindamatu, aga jääb kahjuks väikeseks tükiks suures pusles," kõlas Rückenbergi hinnang. "Üldine kultuur on sootuks teine. Mingis mõttes tekitab see lootusetu ja vastu peaga seina jooksmise tunde, aga samas, loomulikult: keegi peab õige asja eest ka seisma."

 

Allikas: Õhtuleht