Artiklid:
Mida hardcore tegelikult tahendab. Dorian Yates.:

Koostanud Mihkel Vaino

 

Terminit hardcore on pillutud kehaehitamise maailmas nii palju, et sellest on saanud praktiliselt klishee. Isegi kui sellel oli mingi tähenduslik mõte, siis on see kas unustatud või ei suudeta kokku leppida, mida see tegelikult tähedada võiks. Kuigi ma ei ole pannud endale kunagi silti või ei ole esitanud väidet, siis, paljud kehaehitamise fännid peavad mind praeguse ajast üheks kõige hardcoremaks tšempioniks. Niisiis sellel kuul annan ma endast parima, et vastata küsimusele-mida hardcore tegelikult tähendab?

 

 

Kas hardcore sõltub sellest kus sa treenid?

Minu Temple jõusaal Birminghamis ja Metroflex jõusaal Texases on kogunud ülima jõusaali maine hardcore jõusaalide seas. Ma arvan, et hea treeningkeskkond on oluline nagu ka hea treeningvarustus. Mõned jõusaalid väidavad, et on hardcored, kuid see on vaid vabandus selle eest, et nad ei hoia oma varustust ja nende lagunemist. Vabandust, kuid see tähendab lihtsalt seda, et sa teed väga halba tööd jõusaali omanikuna

Kuid tegelikult ei ole asi selles, kui rasked on tõstekangid või kas neil on üks või teine spetsiifiline vahend nagu näiteks pullover masin või ülivõimas jalapress. Kõige tähtsam mõjutegur kohas, kus sa treenid, on see, et enamus liikmeid oleks seal selleks, et tõsiselt treenida. Sellistes kohtades on eriline hõng, mida sa tunned. Bev-i ja Steve Powerhouse jõusaal Long Islandil on ideaalne näide. Seal on professionaalsed sportlased ja keskmised tüübid läbisegi, kuid kõik on selleks saalis, et teha rasket tööd oma tulemuste nimel.

Teine suurepärane jõusaal, kus ma hiljuti treenisin on Apolloni jõusaal Edisonis, New Jerseys. Rich Gaspari ehitas oma vormi seal oma varasematel aastatel ja sellel on siiamaani suurepärane valik parimat varustust, mida üks kehaehitaja võiks eales tahta ja mis veelgi olulisem- sinikraede tööeetika atmosfäär, mis peaks olema osa igast tõelisest hardcore jõusaalis. Paljudes teistes saalides ja terviseklubides on inimesed seal, et saada kerge higi jooksma samal ajal kui nad suhtlevad või loevad ajalehte. Juhtkonnale meeldib sedamoodi ja ei kiida heaks tegusi, mis käivad koos raske treeninguga näiteks nagu möirgamine või raskuste maha viskamine

 Ma ei hooli väga välisest osast. Jõusaal ei pea olema saepuruga kaetud põrandaga, vesi ei pea tilkuma laest ja pesemisruum ei pea lõhnama halvasti, selleks et olla hardcore. Analoogselt võib jõusaal olla ka ideaalselt puhas ja heledalt valgustatud ja ikka suurepärane koht treenimiseks. Iga saali võib lugeda hardcore’ks seni, kuni sellel on suur grupp tõsiseid treenijaid ja rasket treeningut pigem julgustatakse kui kortsutatakse kulmu selle peale.

Kas sa peaksid 300 naela suruma selleks, et olla hardcore?

Mõned kõige laisemad kehaehitajad, keda ma teadsin, olid väga suured poisid. Nad liikusid aegluubis ja veetsid poole oma treeningutest mobiiltelefonidega molutades, samas kui nad tegid pumpamise seeriaid raskustega, mis ei ole kaugeltki väljakutsuvad. Üks Temple jõusaali kõige hardcoremaid liikmeid ei ole pro. Ta on 70 aastane mees, kes tuleb jõusaali igapäev tõsiselt treenima. Sellel mehel on rohkem energiat kui enamus 20 aastastel, kes seal treenivad ja kõik kalduvad treenima veel raskemini siis, kui tema kohale ilmub.

 Hardcore olemus seisneb väljakutsete esitamises endale. Mõned kõige tõsisemad treenijad, keda ma tean, on olnud naised. Sa näitad neile, kuidas teha harjutust ühe korra ette ja nad teevad seda õigesti sellest ajast peale. Kui mehi jätta nende oma vahendite juurde, lõpetavad nad liiga suurte raskustega. Ma olen kindel, et see on seotud meeste egodega. Kui sa sunnid end maksimumini iga kord kui sa treenid ja oled meelestatud parimatele tulemustele oma trennis-siis see ei mängi rolli kui suur või väike sa oled- sa oled hardcore.

Kas hardcore olemine sõltub ainult vabade raskuste kasutamisest?

Ma kasutan vabasid raskusi ja masinaid ja olen seda teinud juba mitu aastat. Mu rutiini tuum on alati olnud vabad raskused. Ma alustasin masinate lisamisega oma kavva, oma karjääri hilisematel aastatatel. Vahel oli see väga vajalik, sest ma töötasin oma vigastuste kallal. Teistel juhtudel ma leidsin et masinad sobitusid paremini mingi kindla kehaosa treenimiseks. Näiteks Nautilus pullover masin, oli midagi, mis lubas töötada mu lailihase kallal ilma, et ta oleks haaranud mu biitsepsi esimesena. .

Küsimus, mis mulle esitatakse igal seminaril on: "kumb on parem, vabad raskused või masinad?" Ei ole mingit põhjust valida, kasuta neid mõlemaid. Vabad raskused esitavad suurema väljakutse, mõned inimesed peavad neid tõsise hardcore treenija märgiks. Kuid sa saad esitada endale väljakutse ka masinatega.

Minu varasematel Mr. Olympia valitsemisaastatel, tehti minust must-valge treeningpilt Hammer Strenght tõmbe masina peal. Sellest sai üks kuulsamaid pilte, mis must kunagi tehtud on. Ühel päeval treenisin Goldi jõusaalis Veneetsias ja Chris Lund tahtis teha minust treeningpilte. Sel ajal oleksid kõik kandnud tumedaid päikseprille, lõigutud lühikeseid teksaseisd ja saapaid ja nad teeksid väga "lavastatud" treeningpilte. Need tüübid oleksid tihti õliga sisse määritud ja kasutanud võltsraskusi. Ma ütlesin kohe Chrisile, et mina sellist lollust ei taha. Ta oli nõus järgnema mulle läbi mu "tõelise" treeningu ja tegema pilte..

 Ma tean, et Hammer Strenght masinal tehtud pilt ei muutunud populaarseks minu välimuse pärast, kuna ma kandsin lõigutud T-särki. See oli hoopis pingutus ja intensiivsus, mida Lund jäädvustas ja mis inimesi inspireeris. Sellest ajast peale hakkas Chris kasutama kehaehitajate peal tõelisi raskusi oma fotosessioonide ajal. See toob hoopis teise vaatenurga välja, kui objekt tegelikult ka pingutab maksimumini. Veenid paistavad rohkem välja ja musklid pingutavad raskustele vastu. Kuid minnes tagasi originaalküsimuse juurde, masinate kasutamine ei diskvalifitseeri sind hardcore olemisest.

Kas sinu kükid, jõutõmme ja surumine peavad olema hardcore?

Alustame kükkidest. Kui ma alustasin trenniga 1984 aastal, siis oli Tom Platz kõva mees. Enne Platzi ei olnud jalad väga tähtsad kehaehitamises. Kord, kui “kuldne kotkas” ilmus pildile oma hämmastavate jalgadega, muutus see kõik. Tomi tunti tema julmade kükitrennide poolest. Minu jõusaalis nagu ka enamus teistes jõusaalides, kus tõsised kehahitajad treenisid tol ajal, sind isegi ei peetud tõeliseks meheks kui sa ei teinud kükke. Ma andsin endast parima, kuid minu keha ei sobinud struktuurilt kükkideks. Mu puusad olid mu keha kohta liiga väikesed, mis oli oluline, kui asi puudutas raskeid kükke. Ma rebestasin puusas lihase ja pidin operatsioonile minema. See oli enne seda, kui minust pro sai.

Ma peaksin ka märkima seda, et olenemata sellest kui raskelt ma töötasin kükkidega selle hetkeni, mu jalgade areng ei olnud eriti märkimisväärne. Pärast operatsiooni ei teinud ma mitte ühtegi kükki enam. Ma kasutasin Smithi masina kükke, jalapressi ja Hack-kükke. Ma leidsin et need harjutused tegid mu jalgadega palju paremat tööd, samas kui kükid hõlmasid ka alaselga ja tuharaid. Ma räägin siiani, et kükid on mõnele inimestele imelised harjutused. Näiteks inimestele, kes mängivad jalgpalli, aitavad nad arendada võimsat keretugevust. Minu jaoks lihtsalt kükid ei andnud parimat tulemust. Ma võitsin kuus Mr. Olympia tiitlit ilma nendeta ja mu jalgadest sai kaks minu keha parimat osa.

Ma lõpetasin ka rinnalt surumise väga varastel kehaehitaja aastatel. Need ei mõjutanud eriti mu rinnalihaseid, seega ma ei leidnud erilist kohta nendele oma treeningus. Surumised kaldpingil ja negatiivse kaldega pingil töötasid minu jaoks palju paremini. Mis puudutab jõutõmbeid, siis ma tegin neid, kuid alati seljaharjutuste lõpus. See limiteeris minu raskuste kasutamist. Ma ei saanud kasutada rohkem kui 405-495 naela, kuid mind ei piiratud kunagi sellega, kui palju ma suutsin tõsta ükskõik mis liigutusega. Eesmärk oli arendada oma keha, mitte täiendada oma ego. Lisaks, tegin esimese seeria maast, ülejäänud seeriad olid säärest ülespoole, kuna ma ei soovinud, et mu jalad ja tuharad tööd saaksid rohkem kui vaja.

Kokkuvõtteks, need kolm jõuharjutust on imelised, kui nad töötavad sinu jaoks hästi ja sa saad neid teha turvaliselt. Kui ei, siis sa pole hardcore nende tegemiseks- sa oled rumal! 

Kas hardcore oleneb sellest, mida sa treeningu ajal kannad?

Ma riietusin trenni ajal alati mugavalt. Kunagi polnud asi selles kuidas ma välja nägin. Pärast eespool nimetatud treeningpilte, tekkis palju “Doriani immitaatoreid”, kes treenisid samuti T-särkidega, millel kaelus laiemaks lõigatud ja varrukad ära lõigatud. Naljakas selle juures on see, et ma ei teinud seda selleks, et moodi luua. Ma lihtsalt vihkasin varrukate tundmist ja soonimist minu kaela ja käte ümber.

 Kuid ma ei saa öelda, et ma iialgi ei oleks mõelnud sellele, mida ma selga panin. Mõned spetsiifilised esemed minu riietes juhtisid mu mõtteid raskematele treeningutele. Mul olid kindlad kottpüksid, mida kandsin jalapäeval, kindel särk rinnapäevale ja nii edasi. Ja see peakski olema peamine-mis töötab sinu jaoks ja paneb sind õiget tuju tundma. Kui see tähendab käristatud t-särki, olgu. Kui sa tunned et pead kandma kallist treeningkomplekti ja 200 dollariliseid tosse, et treening paremini välja tuleks-lase käia. Sa võid kanda isegi roosat balletikostüümi, kui see insipeerib sind võimsatele treeningutele. Pole küll minu maitse, kuid igale oma. Loeb trenn, mitte see mida sa kannad seda tehes.

Kas sa peaksid võistlema selleks, et olla hardcore?

Võistlemine on kehaehitamise täiesti teine vaatenurk. See on täiesti erinev tase keerukusest, mis hõlmab kalorite ja lemmiktoitude piiramist, kardio tegemist ja madalama energiatasemega tegutsemist kuude kaupa, et saada õigesse konditsiooni. Kuid selleks, et olla hardcore, ei pea võistlema. On mitmeid kehaehitajaid, kes sunnivad end kõvasti, päev päeva järel aastaid, kuid ei ole huvitatud lavale pääsemisest väikestes poseerimispükstes. Ja see on nende valik. See ei tee neid vähem ega rohkem hardcoremaks kui on seda NPC või IFBB-a liikmed


 

Seega, mis on hardcore?

Minu jaoks on hardcore alati tähendanud võimu enda üle. Meil kõigil on instiktid ja peamine iniminstinkt on vältida valu. Kui harjutused hakkavad tõeliselt karmiks muutuma, musklid põlevad ja sa võitled, et hingata, su instinktid ütlevad, et sa peaksid lõpetama. Keskmine inimene jõusaalis teeb seda, hardcore kehaehitaja surub edasi. Kui sa oled dieedil ja ärkad keset ööd näljasena üles, nõuavad su instinktid, et sa tormaksid kööki ja kugistaksid endale igasuguseid suhkruid ja rasvu sisse. Hardcore kehaehitaja tahab võita ja ta võtleb selle instinkti vastu. Kui sa oled kurnatud, siis viimane asi mida sa tahaksid teha, on tund aega kardiot või raske jalatrenn. Tõeliselt hardcore kehaehitaja valitseb oma tunge ja instinkte ja teeb kõike mis vaja, et oma füüsist täiendada. See võib olla valus, see võib olla viimane asi, mida sa tahad sellel momendil teha, kuid sa teed seda. See on hardcore, mu sõbrad.

Ma kuulsin, et Doriani kaal on langenud 200 naelani!”

 Sellest ajast peale, kui ma lõpetasin võistlemisega, pärast 1997 aasta Mr. Olympiat, olen ma kuulnud igasuguseid naeruväärseid kuulujutte,et ma olen trenniga täiesti lõpetanud ja, et mu kaal on langenud 200 naelani. Esiteks, ma ei ole kunagi raskelt treenimist lõpetanud. Miks ma peaksin? Ma naudin seda liiga palju selleks, et loobuda. Kõige kergem kaal on mul pärast võistlemisega lõpetamist olnud 245. Ma ei ole olnud alla 220-ne sellest saadik, kui olin 22 aastane. Hetkel kaalun 262 naela. Mr Olympia ajal kaalusin tavaliselt 295-305 naela. Tegelikult mulle meeldib kergem olla. Ma mahun ilusamatesse riietesse ja ma olen rohkem liikumisvõimeline. Miks kuradi pärast ma peaksin ikka veel ringi käima ja kandma seda raskust, kui ma olen juba üle 10 aasta eemal olnud võistlemisest. Mõned fännid eeldavad, et tšempionid näevad samasugused välja igavesti, kuid see on küll suhteliselt põhjendamatu ootus.,

4 hardcore treenijat, kes on mind insipreerinud minu varasematel aastatel

Tom Platz

Casey Viator

Mike Mentzer

Rich Gaspari


 

Minu parim “Dorian, hardcore kuninga” lugu

Ron Harris

Dorian viitab sel kuul sellele, kuidas ta murdis poseeritud treeningpiltide trendi. Ma võin seda isiklikult kinnitada. Dorian oli Los Angeleses 1992 aasta aprillis külalisesineja suurel üritusel nimega NPC Orange Country. Samal sügisel võitis ta oma esimese Mr Olympia tiitli Helsingis, Soomes. Sellel ajal olin mina populaarse ESPN show “American Muscle Magazine” kaasprodutsent ja meil oli igakuine erisaade “Valoe Workout”. Meil oli kindel formaat kuidas saadet teha. Materjal pidi sisaldama igast harjutusest erinevaid nurki ja need monteeriti hiljem kokku. Võtete vahepeal muudeti valgustust jne. Kehaehitaja ei pidanud reaalselt läbi tegema päris treeningut. Dorianile seda keegi ei öelnud.

Ta saabus jõusaali, valmis seljatreeninguks ja ei läinud kaua, et meie vahel tekiks konflikt. Doriani intensiivne treeningstiil hõlmas ühte või kahte seeriat harjutusi täieliku maksimumini, mõnikord ka sunnitud kordustega. Ta ei olnud üldse rahul sellega, kui ma palusin tal pärast seda, kui ta oli teinud terve seeria 345-se raskusega seljatõmbeid, et ta teeks neid uuesti, et ma saaksin teise nurga alt teda pildistada.

Ta vastas mulle konkreetselt “Ei, niimoodi ma ei treeni.” Järgmisena tulid kangiga tõmbed, kus tema seeriad läksid üles 405-e, kasutades oma kuulsat alt haaret. Jällegi küsisin ma alandlikult, et kas ta võiks teha vaid paar kordust veel, et kaameramees saaks proovida erinevat tüüpi võtteid. “Sa ei riku mu kuradi trenni ära”, teatas ta mulle, ja see oligi kõik.

Tavaliselt olid meie pildistatavad päevitunud, kandsid hoolikalt valitud, värvidelt kokkusobivaid Hot Skini riideid ja ei puigelnud vastu, kui me neid pritsisime spray pudelist, et nad higisemad välja näeksid. Dorian oli valge, kandis kottpükse ja ma isegi ei julgenud kivinäoga hiiglasele läheneda spray pudeliga. Ta tegi grimasse nagu koletis oma maksimum seeriate ajal ja urises nagu hakkaks sünnitama. Asju kokku pakkides mõtlesin ma, et fotosessioon läks kohutavalt. Kuid mis sa oskad öelda- fännimeilide sadu, mis pärast seda episoodi järgnes, näitas seda et inimesed armastasid sellist stiili. See oli tõeline, tundeküllane, toores hardcore treening- seda tüüpi treening, mille järgi Dorian Yatesist sai hiljem legend.

Ma pean ma üles tunnistama midagi päris nohiklikku. Dorian ei võtnud oma musta Valeo II vööd kaasa endaga pärast neid võtteid, kuna tal oli üks selline kodus, Inglismaal olemas. Ma siis omastasin selle ja kandsin vööd uhkusega kuni Velcro lagunes 10 aastat hiljem. “nii see on!” oleksin ma öelnud ükskõik kellele, kes oleks kuulanud. “ Dorian kandis seda trennis viis kuud enne seda, kui ta võitis oma esimese Mr. Olympia tiitli” Ma olen selline nohik ikka.